Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Anafylaktický šok je život ohrožující stav, který vzniká na základě nepřiměřeně silné reakce (imunitní odpovědi) organismu na jinak neškodný alergen. Anafylaktický šok je nejzávažnější formou tzv. anafylaktické reakce. Při prvním kontaktu s alergenem vytvořené protilátky typu IgE detekují alergen při jednom z následných setkání a spustí anafylaktickou reakci. Při té se z žírných buněk uvolňuje histamin, který je odpovědný za změny na sliznici, stažení (konstrikci) dýchacích cest a naopak roztažení (dilataci) krevních cév. Anafylaktický šok vyvolávají např. různé potraviny (oříšky, mořské plody, kravské mléko, ovoce), některé léky, chemikálie nebo bodnutí hmyzem. Obrázek: Zjednodušeně znázorněné schéma dějů při anafylaktickém šoku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také anafylaxe, šok, alergie.

Anafylaktická reakce je jiný název pro anafylaxi. Viz také anafylaktický šok.

Syndrom toxického šoku neboli TSS (zkratka pochází z anglického názvu toxic shock syndrome) je akutní stav, který postiženého člověka může ohrozit na životě. TSS je způsoben bakteriálními toxiny a může se projevovat například horečkou, bolestí hlavy, pocitem chladu, únavou nebo vyčerpaností, bolestí v krku, průjmem, vyrážkou apod. Syndrom toxického šoku je nejčastěji způsoben některými druhy streptokoků nebo stafylokoků, ale není to pravidlem. Viz také syndrom, toxicita, šok.

Šokový stav je jiný název pro šok.

Šok neboli šokový stav je akutní, život ohrožující stav, kdy v důsledku problémů s oběhovým systémem do tkání neproudí dostatečné množství krve. Mezi prvními příznaky šoku může být celkový pocit slabosti, rychlé bušení srdce, zrychlené dýchání, zvýšené pocení, pocity úzkosti a neobvyklá žízeň. Se zhoršujícím se stavem může následovat zmatenost, bezvědomí nebo i srdeční zástava. Příčiny šoku jsou velmi různorodé (např. silné krvácení po nehodě, otrava apod.). Není-li včas poskytnuta odborná lékařská pomoc, postižený záhy umírá. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz šok.

Septický šok je život ohrožující stav (doslova kombinace sepse a šoku), který nastává, když rozsáhlá infekce vede k nebezpečně nízkému krevnímu tlaku (hypotenzi). Septický šok může být způsoben prakticky jakoukoli bakteriální infekcí. Někdy jej mohou způsobit i plísňové infekce, a jen vzácně virové infekce. Toxiny uvolněné bakteriemi nebo plísněmi mohou způsobit poškození tkání. Důsledkem toho může být nízký krevní tlak a dysfunkce (narušená činnost) některého důležitého orgánu (nebo i více orgánů). Mezi příznaky septického šoku se řadí například chladné a bledé končetiny, vysoká nebo naopak velmi nízká tělesná teplota, zimnice, závratě, zrychlená srdeční frekvence, bušení srdce (palpitace), nízký krevní tlak, neklid, rozrušení, letargie nebo zmatenost, dušnost, případně vyrážka nebo změna barvy kůže. Viz také sepse, šok, septikemie.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků